За нас

 

 

Българистиката е комплексна научна дисциплина, която изследва български обекти и проблеми. Тя е ориентирана главно към хуманитарните науки, които обхващат въпроси на българският език, българската литература, българската история и археология, кирилометодиевистиката, българското изкуство, българската традиционна духовна и материална култура. С понятието “българистика” се означава преди всичко изследователската и преподавателската работа на чуждестранни учени и специалисти върху българското културно наследство в неговото развитие.
Като интердисциплинарна област българистиката частично съвпада със славистиката, палеославистиката, византологията и балканистиката. Това е дисциплина, която се развива в научните и учебните центрове, които разработват въпроси, свързани също с Балканите, Югоизточна Европа, с Византия и с Близкия Изток. Траен интерес в продължение на повече от 100 години има главно към по-старите периоди в развоя на езика, литературата, историята и изкуството. Учени-българисти работят в над 30 страни.
Съветът за чуждестранна българистика е изграден като организационно звено към Управителния съвет на БАН през 1994 г. (заповед, подписана от Председателя на БАН № I-308/ 16.05.1994). Той е съставен от авторитетни специалисти (10 на брой), представители на институти на БАН в областта на хуманитарните и обществените науки.

Ползата от развитието на българистиката е несъмнена, тъй като се обменят не само опит, знания и идеи, но се разширява кръгът на специалистите, които проучват развоя на българското културно наследство от древността до наши дни. Последното има важно значение за мястото на страната в културното пространство на Европа и на света. С оглед съвременните приоритети българистиката е не само средство за пропаганда на постиженията на България в широки обществени кръгове, но може да стане важен лост за насочване на интереса на чуждестранни личности и институции към съвременната икономика на страната, за подпомагане на съвременната българска наука, изкуство и култура. Това има значение за бъдещия просперитет на България и нейната културна политика.